mailforaliya009
mailforaliya009 mailforaliya009
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

67 oz = ———- lb ————— oz. a. 3 lb, 13 oz. b. 3 lb, 3 oz. c. 4 lb, 3 oz. d. 4 lb, 13 oz.

Respuesta :

matthewwjohnson92
matthewwjohnson92 matthewwjohnson92
  • 02-01-2022

Answer:

Well there are 16 oz in every pound soooo the answer would be

4 pounds 3 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Sally was asked to find two integers such that one is three less than 4 times the other and the sum of the two integers is 42. The integers must be _____. A. 14
When working with additional information in a sentence, when should dashes be used instead of commas or parentheses? A. A dash is always used when renaming a
between which two atoms of water are hydrogen bonds are formed?
what is the tax on a bicycle that costs 235.00 if the tax rate is 5%? what is the total cost of the bicycle
what % of 160 is 56?
medecines are often the complete solution for curing those with a mental health disorder
the cost of 3 bottles of apple spread is $7.41. what is the cost of each bottle of apple spread? $1.62 $2.47 $4.41 $10.41
eduardo has $24 saved. if he saves $8 each week how much money will he have in 5 weeks
A nurse practitioner prepares an injection of promethazine, an antihistamine used to treat allergic rhinitis. If the stock bottle is labeled 30. mg/mL and the o
what is another word for brain?...