jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

In a style sheet, what must you use to separate multiple declarations for one selector within a rule?
How many perfect square numbers lie between 0 and 150? 13, 12, 10, or none of these
The fact that the police usually have to react to the report of a crime may help explain the inability of the police to solve more crimes.
Identify the compounds that engage in hydrogen bonding as pure liquids. select all that apply.
what is the scientific notation for 72.4
How did roman plebeians make a living? As soldiers and generals As farmers and traders As senators and priest As slaves and servants?
Use a named example to describe the impact of a natural hazard on development. [6 mark]
If a small airplane travels 28 miles in 12 minuets how far will the plane travel in one hour
In which​ quadrant, if​ any, is the point (0, - 4.5) right parenthesis(0,−4.5) ​located?
Does this graph represent a function? why or why not?