forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

how did geography influence the location of European colonies?
6. All of the following changes occurred in China between 1500 and 1800 except (1point) A. An increase in population B. Growth in manufacturing and trade C. Imp
based on the relative positions of the sun and Earth, explain why Earth has climate zones and seasons.
The Sino-Japanese War exposed military weakness in A. China. B. Japan. C. Korea. D. Russia.
Identify two different habitats in a prairie ecosystem.Name one organism found in each habitat.
what is the equivalent to 7.4 kilograms
Why did Japan enter World War I? A. China declared war on Japan, who had a military alliance with the Allied powers. B. Japan entered the war in hopes of winni
the building blocks of proteins are known as
The U.S. government openly stated that they would view any European interference in Latin America as
How did European affairs complicate the internal political and diplomatic problems of the new country (US)?