Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

What is 30×60????????????
Bo and Erica are yoga instructors. Between the two of them, they teach 42 yoga classes each week. If Erica teaches 12 fewer than twice as many as Bo, how many c
The radius of a circle is 11.7 in. Find the circumference to the nearest tenthto the nearest tenth
Can someone help me with this plssss it will help alot :)
What is the challenge of the Cabinet Issue - National Bank
ljjjjjjjjjjjjjjjjjfffffffffffffffffffffffffffffffflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
Determine if the sequence below is arithmetic or geometric and determine the common difference/ ratio in simplest form 72, 12, 2
nnjnjjknjjkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Chang is driving on a highway. He uses one gallon of gas every 40 miles he drives. The distance, D (in miles), he travels on g gallons of gas is given by the fo
A farmer has three sons...they always quarrel... he gives them a bundle of sticks to break...all fail... the bundle is united...single stick is easily broken...