aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

$29,000; 4% increase
factor completely: 1331x^3 - 729y^3
Which equation represents y=x^2-10x+30 in vertex form?
nothing lives at the top of Mt. Everest because the altitude is so high. What is the biggest change in climate that occurs as you increase in altitude?
Why are vegetables considered among the most nutritious foods available?
marys mom has 6 kids march april may june july what is her last kid name
How many years after the death of Mohamed did it take for the Muslim empire to reach its fullest extant?
how many lines of symmetry does the figure below have? if there are no lines of symmetry, choose none.A. 1B. 5C. 10D. none
8x - 5 = -29 Find x
What mass of hbr (in g) would you need to dissolve a 3.4 −g pure iron bar on a padlock?