LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

A restaurant took 1/8 of an hour to use 1/6 of a package of napkins. At this rate how,many hours would it take to use the entire package.
Which of the following is something to check for during the proofreading process? A. Confused words B. Generalities C.cliches D.negative messages
Adam is scuba diving. He descends 5 feet below sea level. He descends the same distance 4 more times. What is Adams final elevation?
A group of individuals of the same species that live in a specific area is called a
Why should latex gloves be worn when preparing chromatography plates?
seven through ten asap please
____ is a term for the large composite creatures that guarded the gates of assyrian royal complexes.
Barbie is thinking of s number. Twenty less than one third of the number is 72. Find barbies number
trigonometry is the study of tree-dimensional objects true or false
what will happen if you use direct sunlight to observe your specimen