britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

What items were taxed under the stamp act?
what is a wellness center in your own words
How did the living conditions of the working class differ from those of other social classes?
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????/
4. The golden rule states you should treat others as you'd like to be treated. It'd be nice if everyone followed this rule, but its been broken more than once.
in this article, gary lautens uses satire to make a point about hockey. what is the author’s real message?
At 3:00 pm Jamie leaves he house and drives north to the beach. she arrives at 530 pm. Also leaving at 3pm, her brother Raul leaves her house and drives south t
hudson first explored the _______ river and claimed it for the dutch.
Self confidence is the most important quality of
Select the color that best completes this equation: negro + blanco = rojo anaranjado gris amarillo