pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

An equilateral triangle has side length 8 units. What is the area?
A ball is kicked straight up. The ball's speed decreases as it moves upward. Why does the ball's speed decrease? A ) Because a force given to the ball by the ki
A bicycle tire has a diameter of 27 inches. How far will the tire roll along its circumference in 3 revolutions? Round your answer to the nearest inch. answer o
Help plz thank you!!!!!
The describes how cells are related to living things, cell theory cell history cell poem
the city-state of athens developed the first what
-6(7+6x)+4x what is the answer?
How many African Americans moved to Harlem during the 1920’s
Hi! I need Help What is the answer to (-37) - (+14) Negative 37 minus positive 14
-573 y = 1547x what is the k value