alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
If Olivia and Shawn have another child, which of the following genotypes is possible for the child? A. Mm only B. MM only C. MM or mm only D. MM, Mm, or mm
What is a scale on a map?
What is two thirds of 120?
If -2(3y+5)=-4, find the value of 5y
Containment was a policy in which the U.S. tried to do what?
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
Containment was a policy in which the U.S. tried to do what?
2h/3-1/4=1/3 solve and show your steps
Write equation in function form 4x+y=10