prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

show that the lines x2-4xy+y2=0 and x+y=3 form an equilateral triangle also find area of the triangle
How do sporangiospore differ from zoospores
what is the inverse of this equation and why?​
PLSSSS HLEP What Number should go in the empty boxes to complete the calculation for 0.35 x 0.67
pls answer quickly and lots of details
How do I do this problem
a primary source is a source created about an event by someone who was there true or false​
Graph the system of inequalities. Then state whether the situation is infeasible, has alternate optimal solutions, or is unbounded. (Assume that x> 0 and y&g
12/5 rename the fractions as mixed numbers
Last month, Lloyd's Systems analyzed the project whose cash flows are shown below. However, before the decision to accept or reject the project, the Federal Res