bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Question 4: Scientists and engineers often plan investigations to see how changing one variable affects the outcome. A variable is any trait, condition or featu
Can some help with the answer please it’s very much needed and apprIeciated
(a) How do people enjoy more authority in federalism than in unitary form government? ​
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
why do we need to consume balanced diet​
. True or False: The function y = (x2 – 4)/(x2 – 4) is continuous for all values of x
Factorise: (5 − )(3 − ) − (2 − )(3 − )
How can you tell your guy friend that you want to me just friend. But what you say to him? What response will you give him?
Please find the measure!
Which of the following words means "quickly" in Spanish? A. lentamente B. rápidamente C. bien D. rápido