basaniprecious40
basaniprecious40 basaniprecious40
  • 03-08-2021
  • Mathematics
contestada

If 1/2 of a loaf of brown bread costs R6,how much will 2 halves cost​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-08-2021

Step-by-step explanation:

1/2 is equal to R6.

So 2 halves mean R6+R6=R12

Or

R6×2= R12

Answer:R12

Answer Link

Otras preguntas

Which process most likely enabled the formation of the early protists? photosynthesis endosymbiosis conjugation binary fission
One reason spanish conquistadors were able to conquer the aztecs was that
What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate? $1.25 for 5 $0.25 each $25 each $0.50 each
_________ pressure is the pressure exerted by blood on the walls of the vessels.
Guys I need help with a question
What did supporters believe a national bank would do for the United States? A) it would reduce uncertainty about the value of money B)it would enable state and
Hey! Can someone please help me? Thanks!! In his 1962 "We Choose to Go to the Moon" speech, President John F. Kennedy said: "Those who came before us made certa
What is the absolute value of 8.5?
Which statement is correct? Sonography is often used during pregnancy; this is because it provides a way to evaluate the baby without any risk. MRI is an imagi
​what experience is similar to losing proprioception? a. walking on a leg that has "fallen asleep"​ b. teeth chattering in the cold​ c. ​losing your sense