shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Mary bought 5 2/5 yards of string. She gave her friend 2/3 of the string. How many yards of string did she give to her friend? How many yards of string were le
what did darwin do in order to study plants and animals?
how long do turtles live?
The population of Vietnam is approximately 4 times the population of Australia. The population of Brazil is approximately 8 times the population of Australia. T
After the fall of the Roman Empire, the Merovingian dynasty of the Franks __________.
how did living near the sea affect the greeks?
y=2x+5 and y=3x-10. Solve equations
600 is 5/9 of what number
The function {(1, 4), (2, 5), (3, 6)} has the function rule y = 3x + 1.True or false? Please help!
I really need help with these three questions PLUS 32 PONITS NaOH + HCl → NaCl + H2O 1.State, in words, what is happening in the equation. (Example for a d