Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

How Did Geography Affect the Ottoman Empire?
In this excerpt from act II of Shakespeare’s Macbeth, which figure of speech is used in the underlined words? MACBETH: Is this a dagger which I see before me,
Help me please is m amdmkdmrnrj
Seeds in pea plants can be yellow or green, this is controlled by one gene with two alleles, with yellow being dominant. two pea plants, each heterozygous for t
What did president grant want the enforcement acts of 1870 and 1871 to accomplish?
_____ is when a force is exerted on an object and the object moves a distance in the direction of the force. Question 1 options: A) Work B) Watt C) Power
a collection of 27 coins consist of 20-cent and $2 coins, and has a value of $23.40. find the number of coins of each denomination
Phil Smith is a car salesman. Last week his total sales amounted to $27,650.00 and he received 1,382.50 in commission. What is his rate of commission?
What is 1/12 equal to
Around _______ years ago, the first ancestors of homo sapiens appeared on earth.