jhenellegarnett0901 jhenellegarnett0901
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Orange juice is sold in cartons in three different size 350 ml selling price $4.20 450 ml selling price $5.35 500 ml selling price $5.80 which of the orange juice is most cost-effective buy?justify answer

Respuesta :

avarga8179
avarga8179 avarga8179
  • 02-06-2021

Answer:

I think it is the $4.20 because if you do the math technically the 4.20 is less for more

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Expand and Simplify a. 2(x+y)+3(x+y) b. 5(x+y)+2(5x-y) c. 5(x+y)+3(2x-y) d. 3(2c+d)-2(4p-3) e. 4(2p+2q)-3(2p-q)
What percent of earths surface is made up of oxygen
For her cellular phone service, Vera pays 32 a month + 0.75 for each minute over the allowed minutes in her plan Vera received a bill for 47 last month for how
Unscramble pxnapd involving Algerba
What does the monogenesis theory in Language emergence state ?
write a word problem that inclueds you to divide
In the body of cells of most organisms oxygen is used to release what ?
Value of 3y - 10 when y = -1
If a robin builds a nest in a big tree, the robin benefits and the tree is not helped or harmed. This type of symbiotic relationship is called commensalism, and
Write 0.725 as a fraction in its simplest form