klynnrose klynnrose
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

A one-quart container of oil costs 89¢. A case of 12 one-quart containers costs $8.64. How much is saved per container by buying the oil by the case?

Respuesta :

hoberle14 hoberle14
  • 04-05-2021
Take the amount for the case and divide by 12
8.64/12=0.72
0.89-0.72= 0.17 saved per each quart
Answer Link

Otras preguntas

what is the prefix of enactment?
How do you say I was born in the Philippines in Spanish
how do you now 11/33 is a simplest form
HOW TO FIND THE MISSING NUMERATOR IN ANY FRACTIONS LIKE 4/8=  ?/4
How did the alliances that formed in Europe after world war 2 form an "iron curtain" as described by Winston Churchill in a 1946 speech?
If the angles of a triangle are in ratio 2:3:7 find the measure of all the angles of the triangle
What are the 4 main products for southeast
the perimeter of a square is 4 times as great as the length of any of its sides. Determine whether the perimeter of the square is proportional to the side lengt
What is 38/50 as a decimal... and what is 28/50 as a decimal? PLEASE HELP ME !!!! i hate struggling with homework!
what type of rock can form a metamorphic rock