krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

t takes 23minutes for 6people to paint 6 walls. How many minutes does it take 9 people to paint 9 walls?
testing how fast a brainy question is solved so what is the least common multiple of 6 and 12
What is the definition of mitosis?
Which of the following statements about seafloor spreading is false? A. Continents move as the seafloor spreads along a mid-ocean ridge. B. The oldest c
What is equivalent to 14a-9a?
Which excerpt from chapter 23 of The Adventures of Huckleberry Finn most clearly illustrates that the duke is someone who does not take responsibility for his a
What is the surface area of this design
How do you write a good thesis statement
What is it called when particles travel from an area of high consentration to an area of low consentration?
What is fair trade/ what is its goal?