haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Jenna bought 5 reams of paper at the store for a total of $21 . The tax on her purchase was $1 . Write a equation and solve to find the price of each ream of pa
What is the surface area of the right prism?
8. Write an equation in standard form for a line that passes through (2, 2) and (12, -3).
would an electromagnet with a 3.7 volt lithium ion battery have an effect on devices and/or satelite signals like cell phones​
Why did Benjamin Franklin establish the American Philosophical Society in 1743? A. to bring together scientists interested in understanding natural phenomena
please help! I have a few more questions after this.
A hockey puck slides across an ice pond at a constant speed of 18 meters per second. Complete the table to determine the distance the hockey puck slides at diff
Jacinta buys 4 pounds of turkey and 2 pounds of ham. She pays a total of $30, and the turkey costs $1.50 less per pound than the ham. What would be the combined
Can someone try to answer B ,plzz
I need help with this please!!!!!!