kiraweible kiraweible
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.50. Which is the better buy.

Respuesta :

Student114
Student114 Student114
  • 01-12-2016
8 pound bag for 7.40 is the better buy

Answer Link
reju reju
  • 01-12-2016
I agree, 8-pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.


Byeeeeeee!!!
Answer Link

Otras preguntas

What did the Europeans call these new continents of north and South America
Two 110 kg bumper cars are moving toward each other in opposite directions. Car A is moving at 8 m/s and Car Z at –10 m/s when they collide head–on. If the resu
Milk that is 4% butterfat is mixed with milk that is 1% butterfat to obtain 18 gallons of milk that is 2% butterfat. how many gallons of each type of milk are n
The four elements comprising over 90 of living matter are
What's 7,500÷5/2If you know the answer please tell me thx❤❤
what word is a unit used to measure force
f(x)=9x^2 g(x)= sqrt 12-x/3 (f o g)(-4)
Earliest immigrants to north america were required to adapt to which initial environmental challenge
If the pancreas secretes too little insulin, it results in ________. if it secretes too much insulin, it results in ________.
I need this answered by today 9-3-18