hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

9,003,809,123 in word form
When did we learn a meteor killed the dinosaurs.
To make a model volcano that actually erupts, Tomo mixes chemicals using the recipe shown. He makes two batches of fake lava, each containing a different amount
Wally buys a baseball card for $5, sells if for $6, buys the same card back for $7 the following days, and then resells it for $8. How much profit or loss occur
What does angularfirestoremodule. Enablepersistence() do.
The electrical generators can provide 1.5 × 109 W of power for a maximum of 5 hours. Calculate the maximum energy that can be transferred by the electrical gene
39 X 39 SOLVE THE PROMBLEM
How long was sunlight blocked after the big meteor.
What's the answer to: 4x + 2y = -6 y = -4x - 1 when solving linear systems by substitution
Using this graph of f find f(6)