jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Please Fill in the Blank with the simplified equation. 5/8g=40
Mrs.Magdalino kept records on how much she spent on gasoline and the maintenance of her car. She found that it cost $485 to drive 500 miles in a month. Find the
Please try to answer quickly :) thanks
What do photosynthesis and cellular respiration have in common
y=-9x+3 complete the ordered pair
If 4x+y= z solve for x.
Ella has 16 more jelly beans than Ty. Ella has 45 jelly beans. How many jelly beans does Ty have?
true of false the first distribution shown below has a smaller standard deviation than does the second distribution. 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,111,112
Read the sentences. Antarctica is the coldest continent on Earth. It holds the record for the lowest temperature ever recorded: -128.6 F. Which choice shows the
What is 1/5 expresses as a percent