taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following actions has had the greatest effect on the shrinking of the Aral Sea
800 divided by the sine of 37 degrees
Personal identity is to ______ as social identity is to ______. a. self-concept; groupthink b. self-concept; group identity c. self-esteem; group identity d. in
María va a tener quince años mañana. A) como estas? B) Buenos tardes! C) Buenos dias! D) Feliz cumpleanos!
wich american indian group used and what they did used for
x= algebraic expression 3=18 4=32 5=50 7=98
urGENnttt helpp please
How is observant used by scientists
Proportions- Determine if each pair of ratios forms a proportion. Show all work! 12/15 and 2/3
Ellis is measuring the angles of a triangle. She measures the first two gets 30 and 100. What should be the measure of the third angle ?