braelynsamaria10 braelynsamaria10
  • 04-03-2021
  • World Languages
contestada

Each fourth grader was asked to buy 4 boxes of
crayons for the class. If each box of crayons holds
295 crayons. How many crayons did each student
buy?

Respuesta :

larsosg larsosg
  • 04-03-2021

Answer:

1180 crayons

Explanation:

there are 4 sets of 295 or 295 four times

(wink wink, nudge nudge) it means to multiply

Answer Link
42JulSan
42JulSan 42JulSan
  • 04-03-2021

Answer:

1,180

Explanation:

Each student bought 4 sets of 295 crayons. That is 295+295+295+295 which is the same as 295 x 4 = 1180 crayons

Answer Link

Otras preguntas

What are examples of potential energy?
What is the distance between (3, 5.25) and (3, –8.75)?
plz help out with this!!!!
PLEASE HELP ME!!! You've designed the floor plan of your restaurant and an efficient traffic pattern for patrons, servers, and other staff. In your business pla
If Rocco did all the work over 15.25 days in the month, about how much money did he earn per year ?
Why did FDR push Congress to lift the ban on some alcoholic beverages?
Hey guys, I was reading something about diseases. They were talking about Gonorrhea. I think it is really bad and ugly to have that disease. Do you know how pe
What were the consequences of the Great Leap Forward, regarding INTERNATIONAL RELATIONS? Thanks :) (1949-1966)
Write three equivalent ratios for each ratio 8:12 15:35 30:48
A punnett square is a shorthand way to show the events that occur during _______________.