Andreamancillas15 Andreamancillas15
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which one is a unit rate?
sk
5 pounds in 2 bags
15 miles per gallon
$8.00 for 3 boxes of oranges
22gallons of water in 5 days

Respuesta :

heyyy35
heyyy35 heyyy35
  • 04-03-2021
number 2- 15 miles per gallon.
the key word in this example is per, which is a key word for unit rate.
hope this helps:)
Answer Link

Otras preguntas

How do you solve p+9 <7 AND graph it???
What Is a Zionist? Please help me :)
What positive and negative traits does Odysseus demonstrate in his adventure with the Cyclop's?
What are Radio Waves?
What is the Largest Desert in the World?
what does the expression "what ever floats your boat" mean?
The widths of two similar rectangles are 16 cm and 14 cm. What is the ratio of their perimeters? Of their areas? a. 8:7 and 64:49 b. 9:8 and 64:49 c. 8 and 81-
How do you use Bill of rights in a sentence
in che anno e nato Cristoforo Colombo
how do you multiply and divide equations?