camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
What were some events/things that caused the Great Depression?
how do day and nightat uranus's equator change asthe uranus revolves around the sun?
Can someone please help me ?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
least number that has 2, 3, 4, as factors
what does etymology study?