il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

what types of units are used to describe area?
Well explained answer plz: Can girls with dark black skin bleach there girlstashes? ???
colby wants to set sqaure tiles on the top of a box the top of the box is a rectangle 71/2 inches long and 51/2 inches wide how many 1/2 inch tiles would he nee
The golfer hits the golf ball. The quadratic y=-8*x^2 +48*x gives the time x seconds when the golf ball is at height 0 feet. In total, how long is the golf ball
What is a federal scout
I need help on my English homework I have no
There were 75 rocks is Boxes A,B, and C. After moving 28 rocks fro Box A to B, 24 rocks from B to C, and 19 rocks from C to A,there was an equal number of rocks
Well explained answer plz: Can girls with dark black skin bleach there girlstashes? ???
Name two things found in a plant cell that are not found in an animal cell.
Name two things found in a plant cell that are not found in an animal cell.