zainabakhtar786uk zainabakhtar786uk
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

A price is increased by 32% and is now 792.

Work out the original price.

Respuesta :

19khtra 19khtra
  • 04-03-2021

Answer:

538.56

Step-by-step explanation:

792divide100=7.92x32=253.44

792-253.44=

Answer Link

Otras preguntas

What equals 12,584 in multiplication?
nutrient-dense foods are better than foods that are less nutritious because a. nutrient-dense foods give the body protein, vitamins, minerals, and water. b. les
What is the area of a rectangle that is 4 x 4 1/2 ? ( explain how you got your answer )
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.92.what is the cost per pound of the sweet potatoes?
Is monedero masculine or feminine
In “Birthplace,” Saffarzadeh addresses the concept of shame in relation to her culture’s belief
Write each rate as a unit rate 40.8 gallons in 8 containers
Which is best described as a writer's attitude toward a subject? theme imagery mood tone
which of the following is a complex sentence that contains a dependent adverbial clause? a. mark expects the photo to arrive late. b. mark expects the photo to
Solve for x 2x+9x-2=31