tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

when was radar invented and why?
Select all that apply. Which of the following ratios are equivalent? 3 to 4
The photograph shows an organism that is theorized to have been the first to inhabit Earth. The organism is photosynthetic and single-celled or colonial. The or
El dis de Navidad mi mamá me regalaron un carro. Correctly or incorrectly written?
Comic-strip hero superman meets an asteroid in outer space, and hurls it at 850 m/s, as fast as a bullet. the asteroid is three thousand times more massive than
Why did the squire have trouble sleeping in the Canterbury Tales
How is a new bill introduced?? Help plz!! Thanks
One example of a primary market transaction would be the:
The molar mass of magnesium (Mg) is 24.30 g/mol. There are 6.02x10 atoms in 1 mol.
Which characteristic suggests that the client's chest pain is pleuritic?