charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

using Factoring: Set up an algebraic equation: An integer is 3 less than 5 times another. If the product of the two integers is 36, then find the integers.
Why did leaders decide to hold the Constitutional Convention in Philadelphia in 1787? to promote a spirit of cooperation to achieve foreign trade agreements to
Please answer this question!! <3 <4 <5 <6 <9
Mark and Don are planning to sell each of their marble collections at a garage sale. If Don has 5 more than 4 times the number of marbles Mark has, how many doe
when a boy jumps into a pool ​
The cutoff frequency for a certain element is 1.22 x 1015 Hz. What is its work function in eV? Hint: 1 eV 1.60 x 10-19 J =[?] eV someone please teach me how to
what is the logarthic form ​
types of computer analogue, digital, hybrid computer​
How to draw tree diagram for this sentence “ finding a needle in a haystack is easier than what we’re trying to do “
Software that functions as an electronic version of a filing cabinet?