shylahsoto shylahsoto
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 bottles of water and 4 apples is $5.50. The cost of 3 bottles of
water and 5 apples is $7.50. Find the cost of one apple and the cost of one
bottle of water

Respuesta :

1037611 1037611
  • 01-03-2021

Answer:

The cost of one bottle of water is $1.25

The cost of one apple is $0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve this inequality: 3b – 7 < 32
which is an example of how ecosystems on earth affect each other
A student was asked to use the formula for the perimeter of a rectangle, P = 2l + 2w, to solve for l. The student came up with an answer, P -2w=2l. What error d
What is the product of 4 2/3 and 11 1/4?         A. 8 3/7   B. 52 1/2   C. 44 2/12   D. 56/135
what types of technologies make up a comprehensive system
One third of the opposite of a number is less than 12
What is 460,915 estimate to
132,554 round to nearest tenth
the product of w and 373
Ollowing the terror attacks on 9/11, the ______ was passed to help prevent terrorist attacks. Select one: a. Patriot Act b. Retaliation Act c. Terrorist Act (IN