Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

how much does 1 1/4 pounds of turkey that cost $2.85 per pound cost

Respuesta :

Dexterous
Dexterous Dexterous
  • 02-11-2016
Answer: $3.56, since one pound is $2.85, 1/4 is .25 (as a decimal). Then .25x2.85=$0.71+$2.85=$3.56
I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

what is the fourth most abundant element in the universe in terms of mass?
Julia's service charge at a beauty salon was $72.60, before tax. The sales tax rate was 8%. If she added 20% of the amount before tax as a tip, how much did she
Earth’s magnetism is related to the circulation of molten material within Earth’s core.
a package of 6 pairs of socks cost $35.34 what is the unit price for the pairs of socks
You take out a loan for$ 12,967.2 at a 4.5% simple interest rate per year for 6 years. what is the total amount of money will you have paid after 6 years? snow
What sporting event was the first ever to be broadcast on American commercial radio?
The Senate power of advice and consent does not apply to A. executive orders. B. ambassadors. C. the chief justice. D. federal judges.
What is the unit of measurement for power? A. m/s2 B. watts C. joules D. newtons
Today, the United Nations consists of ___ members
Which of these caused the United States to become involved in World War I? a. the German invasion of Poland b. repeated violation of treaties by Japan c. ene