pugaragon
pugaragon pugaragon
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nika bought a set of 12 rubber ducks for $72.



What is the cost of 1 rubber duck?

Respuesta :

JP110
JP110 JP110
  • 04-02-2021
Each one will cost $6.00 because $72/12=6.00
Answer Link

Otras preguntas

oraciones con la palabra entonces
Why 4/10 is equivalent 4/100
What is 689 divided by 24
A chemical reaction in which two elements or radicals change places with two other elements or radicals is a _______ reaction. A. double replacement B. combin
Which phase of the writing process involves checking the content to see if the essay is sufficiently detailed and adequately supports the thesis statement? draf
Why 4/10 is equivalent 4/100
what is 10% of 400.00
Let f(x) =-2x-7 and g(x)=-4x+3 find (f•g)(-5)
an ostritch can run at a rate of 50 miles in 60 minuites. how long would it take an ostrich to run 15 mikes
How many valence electrons are available for bonding in bromine (Br)?