arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

The Great Depression would be considered a Bust in the economic business cycle. True or false ??
Which scatterplot shows a negative linear association between the variables?
what will be the moment of inertia of a body if it rotates at a uniform rate of 10rad/sec^2 by a torque of 120Nm?​
Do you think that people could get more energy from agricultural land if they ate only plants, instead of plants and animals? Discuss.
A drawing of a house is 8.5 inches tall. Enter the height of the house in feet. HELP PLSSSS I REALLY APPRECIATE IT!
Find the volume of the prism
please please help it’s just geometry
Calculate the [H3O+] of 0.35 M solution of benzoic acid HC7H3O2
SOMEONE PLEASE HELP Examine the model of the carbon cycle select all of the processes that we turn carbon compounds to the atmosphere.
Which of these is NOT the use of a practice blueprint?