mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

south america is dominated by what subgroup of christianity
How did the native Americans help the pilgrims
Compared to the surrounding material, mantle plumes rise toward Earth’s surface from the core-mantle boundary because they are (1) cooler and less dense (3) hot
what four organ systems are used when running?
Lisa has 5 yards of ribbon. she uses 2.25 yards on a dress and 1.6 yards on a blouse how much ribbon does she have left?
A new combination of hereditary material is produced in offspring through _____. asexual reproduction sexual reproduction
Convert 1.7 Kg to cg
a plant cell is filled with cell sap what is it
describe how to find the lcm of three numbers
Lauren ran for 45 minutes and traveled 3miles what is her rate per miles