snowwzarr
snowwzarr snowwzarr
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 7-11 sells slurpees at $.15 per ounce. Which size would be the best deal?

1.) 16 ounces
2.) 20 ounces
3.) 32 ounces
4.) they all cost the same

Respuesta :

72706tori72706
72706tori72706 72706tori72706
  • 04-02-2021

Answer:

the answer is 16 ounces

Step-by-step explanation:

16 ounces costs $2.40 20 costs $3.00 and 32 costs $4.80

Answer Link

Otras preguntas

An aquarium tank can hold 5400 liters of water. There are two pipes that can be used to fill the tank. The first pipe alone can fill the tank in 45 minutes. The
what similarities do you observe among the firstfive given sample? Write these common characteristic​
What is the awnser to 20.24÷2×6.2
Verify that a²-b² /a+b = (a-b)​
A cone has a height of 10 meters and a radius of 7 meters. What is its volume
If 40% of x = Rs 200​
15. A sheet of paper measured 30cm by 20cm. A strip 4cm wide is cut from it all around. Find the area of the remaining sheet. ​
Determine the range of the fu
A SEVERE thunderstorm is one that produces
What are the tax implications for a public company if it purchases the assets another company? 2. What are the tax implications to public company if it purchase