jvance78 jvance78
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought six drinks for
$18. How much does one
drink cost?

Respuesta :

natocmark natocmark
  • 04-02-2021

Answer: each drink is $3

Step-by-step explanation:

18$/6 bottles= 3$ each

Answer Link
jennabean868
jennabean868 jennabean868
  • 04-02-2021

Answer: $3

Step-by-step explanation:

You divide 18 by 6

Answer Link

Otras preguntas

Based upon the description, the Hitler Youth most closely resembled a. religious group b.sports group c. a family d. soldiers
what are 3 fractions that are greater than 1/2 but less than one (50 points)
Which statements describe situations where organisms interact and depend on each other for survival?
I’m so confused! Can someone help me with this? Please and thank you!
Math is hard, 7th grade math too..
what happens to students if they grow up without Sports long answers only​
Decide whether the sentence is grammatically correct or incorrect as written. Mi mamá se sienta en el sofá. Correct incorrect.
Tom bought g gallons of ice cream for $3.55 per gallon. He also paid $12 for toppings. Which expressions represent the total amount Tom spent to prepare for his
What will happen if two negatively charged objects are pushed toward each other? (please answer fast this is for a test!!)
Joseph's last 13 paychecks were each $485 after taxes. How much did Joseph make after taxes during this time? I need THIS ANSWER QUICKLY!