chamaolegirl87 chamaolegirl87
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Unit price $5 for 60lb bag

Respuesta :

anaekwefamily12
anaekwefamily12 anaekwefamily12
  • 03-02-2021

Answer:

12 per one bag

Step-by-step explanation:

60lb bag divided by the amount it costs which is $5.

Which equals $12.

Answer Link
churrosatan
churrosatan churrosatan
  • 03-02-2021

Answer:

$1/12lb

Step-by-step explanation:

Divide 60 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation for C f=9/5c+32
15 is 70% of what number
1. What is the value of the expression below? Please show work 3⁴+9= A.21 B.39 C.43 D.90 2. Which expression is equivalent to 5(d+1)? Please show work A.5d+5 B.
1.How would you describe a person that wants to help his family ? 2. How would you describe a person that is hopeful?
Which fraction is equivalent to 2/7
What are 5 pros and cons of living in sparta and athens in greece?
are there forests in Hungary
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
1.How would you describe a person that wants to help his family ? 2. How would you describe a person that is hopeful?
How does the value of the 8 in 589,310 compare to the value of the 8 in 598,301? A. It is 8 times as much B.It is 10 times as much C. It is 80 times as much