moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Plzzzzzzz help me!!!!!!!
Discuss how you feel about foreigners entering and slowly taking over your home land
A soft drink machine outputs a mean of 27 ounces per cup. the machine's output is normally distributed with a standard deviation of 3 ounces. what is the probab
Which expression is equivalent to
He _____, written in 1215, established the belief that the monarch's rule was not absolute and provided the basis for the later development of parliament.
How much water should be added to a 36ml of 20% alchohol solution to reduce the concentration to 18%?
Classify the triangle based on side lengths 5, 12 and 13. right acute obtuse no triangle can be formed with given side lengths
What is the capital of Croatia
How much of an alloy that is 20 % copper should be mixed with 400 ounces of an alloy that is 70 % copper in order to get an alloy that is 40 % ​copper?
A __________ is a behavior that violates criminal law and is punishable with fines, jail terms, and/or other negative sanctions.​