kel0cheilaDar0ley kel0cheilaDar0ley
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. davis bought 6 pounds of grapes for $18 at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 05-11-2016
If you would like to know how much would 72 ounces of grapes have cost, you can calculate this using the following steps:

6 pounds of grapes ... $18
72 ounces of grapes = 4.5 pounds of grapes ... $x = ? 
72 ounces = 4.5 pounds

6 * x = 18 * 4.5
x = 18 * 4.5 / 6
x = $13.5

The correct result would be $13.5.
Answer Link

Otras preguntas

what country formulated the first chocolate bar?​
Answer numbers 4 and 5 for me.
10. Put the numbers into least to greatest order: -33/5, 3 1/3, 3.3, -3.5
solve for x using the correct order operations 12- (3 times 2)^2 + 4 times 3 = x A x = -60 B x = -12 C x= 48 D x = 12 please help i will give brainliest :))
Which line , or solid , is the best line of best fit ? What evidence can you provide to prove this is the best line of best fit ?
A number x is less than 1/4
According to the stage directions, what is Steve’s attitude in this scene?
The number of chairs increased by 7 A.cx7 B.c+7 C.c/7 D.c-7
GIVE POINTS FOR POINTZ ( if that makes since lol) I'm JK ( So they won't delete this) What is 1+1? Is it 21? Free point. Yw Have a brilliant day!
y = 40 (1.25) Does this equation represent exponential growth or decay?