emmcintyre02
emmcintyre02 emmcintyre02
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

WILL MARK BRAINLIEST Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for $18. Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for $9.50. Find the cost
of each item.

WILL MARK BRAINLIEST Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for 18 Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for 950 Find the cost of each i class=

Respuesta :

easyjelly123 easyjelly123
  • 01-02-2021

Answer:

Yogurt : 0.5

Granola Bars: 1.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is 60 divided by 100 and why? ( I got 0.6 but I'm not sure ) plz hurry
Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )
what is the prefix of enactment?
SAT Help Jack can paint a house in 5 days, and Richard can paint the same house in 7 days. Working together, how long will it take them to finish the job? How d
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2
At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle o
y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
how do you now 11/33 is a simplest form
Why did populations soar between 1800 and 1900?