fassettm0
fassettm0 fassettm0
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

a knife is three times the cost of a spoon. 9 spoons and 12 knives cost £82.80. Work out the cost of one knife.

Respuesta :

ea098 ea098
  • 01-02-2021
The answer is £5.52 as you do 12(3)+9 which equals 36+9=45 divided by 82.80 which equals 1.84 and as it is 3x the price 1.84*3=£5.52
Answer Link

Otras preguntas

Sovereignty of the People means. . . . all the people can vote. The people are independent, have individual right and the people choose who represents them in
Jack kerousac’s “the railroad earth” is best described as
WILL MARK BRANLIEST!!!! PLZ HELP!! Why must farmers in the western states of the Midwest irrigate? a. humid b. tropical c. dry d. wet
Generally, you may expect ionization to be greater: in dilute solutions in 1 M solutions in high concentration solutions none of these
4-2(x+7)=3(x+5) solve the equation step by step
Whats is a Pyramid of numbers
Julian is interested in building a new house. Three architects have given him plans. The first plan is for a house that will be 2,250 square feet. The total cos
Please help I’m stuck on this question!
help please !! triangle GHI is similar to triangle JKL. If IH=36, KP=18, and LK=24, then MH= ____. a. 12 b. 20 c. 27 d. 48
This box can be packed with 48 unit cubes. The edge length of each unit cube is 1 meter. What is the volume of the box?