rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

What is the quotient of 2x^3+3x^2+5x-4 divided by x^2+x+1?
Judith’s parents invest money into a bank account to save up for college. The formula () = ,(.) can be used to find out how much their investment is worth after
What is needed for DNA replication? Select all that apply. A. enzymes to break the hydrogen bonds of the DNA molecule B. free nucleotides C. free amino acids S
Whats the number to 911?
If L, M and N are midpoints of the sides of PQR, PR = 46, PQ = 40, and LN=17, find each measure
yeah Koke prepaid debit card with $20 on it for her first purchase with the car she bought some Paul Ruben how to craft store the price of the ribbon was $.22 p
Identify the graph of y=x3. 4 2. - 2 2 1 A Intro
Gross Pay: $576.00 Calculate Federal Income Tax (10% of Gross Pay):
What is the median of the following set of numbers. 12 13 14 15 16?.
who invented the first effective form of barbed wiring