aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best expresses the basic theme of Our Town?
1982 2016 how many year
How did Philip strengthen his power?
To conserve fuel and save lives, the national speed limit of 55 miles per hour should be restored. Gas prices are very high right now, so going slower would hel
Name a reason why a virus would get inside of your skin
The ____ button lists error-checking options following the assignment of an invalid formula to a cell.
4.75 yards at$5.37 a yard
The importance of management is based upon what
2KClO3 2KCl + 3O2 In the reaction represented by this equation, two moles of KClO3 decompose to form 5 moles of product. True False
When Tito lifts the heaviest object he can, he is testing his _____.