mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

1.The Civil War has been called the first modern war because of the impact of new weapons and new technology. A. True B. False
list the six external parts of the computer system
What was weakened by the outcome of the Vietnam War?
How did the Battle of Gettysburg affect European governments?
Kit gathered 5 eggs when she visited her cousin's farm. Altogether, the eggs weighed 225.0 grams. She wrote down the weight of each egg, but missed the last egg
What is meant by the term aquaculture?
Solar cells convert what type of energy into electrical energy?
Special relativity questions? 1.) A rocket is moving at 1/4 the speed of light relative to Earth. At the center of this rocket, a light suddenly flashes. To an
the relationship between religious revival and spirit of reform
Jamie uses 1/3 of a package of juice boxes. there were 6 juice boxes in the package to start with. write the fraction of the package Jamie use in sixths