cjoey0913 cjoey0913
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Pls answer my question thxxx
Oranges cost 21 cents each.
Alex buys x oranges and Bobbie buys (x+2) oranges.
The total cost of these oranges is $4.20.
Find the value of x.​

Respuesta :

snoopy72 snoopy72
  • 01-01-2021

Answer:

2x+2 times 21cents would equal 4.20. x=9

Answer Link

Otras preguntas

This watery vacation spot is considered part of both California and Nevada. Name this lake
In what city will you find NASA’s headquarters for all piloted U.S. space projects?
Two men who signed the Declaration of Independence went on to become U.S. presidents. Who were they?
Snap, crackle, pop! Name the cereal capital of the world: a. Kellogg, Minn. b. Battle Creek, Michigan c. General Mills, Idaho
How many amendments, or changes, are there to the U.S. Constitution? a. 27 b. 14 c. 33
Who was Samuel F.B. Morse?
Which battle produced the bloodiest day of the Civil War?
The economy of the Hopewell people of North America was based on?a. no sedentary activities, but trading of plants for medicine.b. full-scale domesticated agric
The last new star was added to the American flag in which year?
How many words are in the Pledge of Allegiance? a. 31 b. 22 c. 29