M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

its C right Which describes a result of the American Civil War? A. The Union and the Confederacy remained separated for ten years. B. The treaty ending the war
who is the first president of the united state
Canada has a population that is about 1/10 as large as the united states. If canadas population is about 32 million, about how many people live in the united st
Normal faults occur from _____ stress and reverse faults occur from _____ stress.
A lecture was being given to the students A.verb B.noun C.adj
Who is the intended audience of the Abraham Lincoln’s The Gettysburg Address?
how is perspiration related to recovery after exercise?
If you grow 738 pumpkins and sell 481, how many do you have left? A. 481 B. 1,209 C. 690 D. 257
Devin exercised the same amount of time each day for 5 days last week . His exercise included walking and swimming . Each day he exercised,he walked for 10 min
when do you encounter analogies most often