Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do we use the Pythagoras theorem in "everyday life".
Liz wants to drink 1.5 litres of water each day. She buys the water in packs of 6 bottles. Each bottle contains 0.5 litres of water. How many packs of water do
How did Niccolo Machiavelli’s book The Prince set him apart from other writers of the Renaissance?
name a metal that doesn't conduct electricity
what we need to become success
What's the other word a weak or lifeless feeling
How to find the reference angle of -11pi/3 ?
if Xx8=y is the rule,and the value of x is 4, what is the value of y
How would you call in other words to scold or punish severely
If X is the set of negative numbers and Y is the set of positive numbers, then the union of X and Y and 0 is the set of (A) all real numbers (B) all integers (C