PunBob
PunBob PunBob
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Monday: 10 apples and 5 bananas
cost £4.20
Friday: 8 apples and 10 bananas
cost £5.40
Find the cost of each.

Respuesta :

DumDin DumDin
  • 03-12-2020

Answer:

An apple costs £0.25

A banana costs £0.34

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

on field day, 1/10 of the students in Mrs. Brown's class competes in jumping events, 3/5 of the student competes in running events, and 1/10 competed in throwin
What times 3 equals 62
A bullet is fired horizontally from a height of 78.4 m and hits the ground 2400 m away. With what velocity does the bullet leave the gun?
for each babysitting job, Ashley charges 2.50 dollars for bus fare plus 8 dollars per hour for each hour she works. She charged 30.50 dollars for her last babys
Why 4/10 is equivalent 4/100
the value of x=4 is the solution to all following equation except witch? 2x+7=15 x+5=3x-3 3(x+1)=x+11 or x+12=5x-2
What does n equal in algebra ?
What colors of light are combined in a television to produce thousands of different colors?
Consider the formula for glucose: C6H12O6. What does this indicate about the relationship of the reactants to glucose?
Is 7/8 closer to 0,1,2, or 3