abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

earth science definition of stoping, stocks, emplacing and laccoliths?
What is the final battle in The R a p e of the Lock, and how does Pope present it in a mock-epic style?
High valley antiques would like to issue new equity shares if its cost of equity declines to 10.5 percent. the company pays a constant annual dividend of $1.60
How does a federal health agency most likely control health effects from asbestos exposure?
What is the solubility of 2 kg of potassium chloride dissolved into 750 cm3 of water
Which is the smallest particle into which water (H2O) in a glass can be broken down and still remain water? A. a water molecule B. only an oxygen atom C. onl
I need help on this question plz
Find m∠OLM?????????????
in circle G, arc NA is congruent to arc AL.
~PLEASE HELP ASAP OFFERING 20 POINTS AND BRAINIEST IF RIGHT, PLEASE ANSWER ALL QUESTIONS~ ~ALL QUESTIONS ARE PICTURES~ THIS IS CONSUMER MATH