jahzara06
jahzara06 jahzara06
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Luna Park in Coney Island charges $12 for entry and $2 per ride. Ariana visits the park and goes on 4 rides. How much money did she spend in total?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-12-2020
Y = 2x + 12
2(4) + 12 = 8 + 12 = 20
She spends $20
Answer Link

Otras preguntas

Common denominator 3/10 and 1/2
15-8. mixed number fractious
Find the missing length of x
Find the constants m and b in the linear function f(x) = mx + b so that f(3) = 1 and the straight line representd by f has slope -7.
What is the unit rate for Fred's Sub shop?(Will post photo/link in the comments) a. $10 for 2 subs b. $5 for 2 sub c. $1 for 1/5 of a sub d. $30 for 6 subs 2
Propiedades asociativas
greece and italy were neighbors across a narrow sea. How did the location of greece affect the development of Roman society?
What was napoleon bonaparte's policy toward religion in france?
Write a story about the types of physical activities you like and the benefits you see in them. you might name your favorite activity and tell why you like it.
The __________ are the branches at the end of the axon. A. neural receptors B. axon terminals C. myelin sheath D. cell bodies